اولین اطلاعات مربوط به ریزمعماری های Zen 5 و Zen 6 افشا شد

یکی از مهندسین شرکت AMD امروز به صورت ناگهانی افشاگری‌های غیرمنتظره‌ای را انجام داده و اسم رمز ریز معماری‌های اصلی نسل بعد این شرکت یعنی Zen 5 و Zen 6 را افشا کرده است.

AMD از این عناوین برای ریز معماری‌های خود (همانند آنچه در Zen 4 و Zen 3 شاهد آن بوده‌ایم) به عنوان کدهای CCD استفاده می‌کند، عناوینی که هم برای پردازنده‌های رده مصرف‌کننده رایزن و هم پردازنده‌های سازمانی EPYC استفاده می‌شود.

به عنوان مثال اسم رمز CCD معماری Zen 3 توسط Breckenridge عنوان شده بود، معماری Zen 4 نیز با اسم رمز Durango شناخته می‌شود.

نکته جالب آن است که AMD حتی به هسته‌های پردازنده نیز اسم‌هایی مانند Cerebrus (برای Zen 3) یا Persephone (برای هسته‌های Zen 4) اطلاق می‌کند.

مهندس AMD افشاگری کرد
اطلاعات فاش شده توسط یکی از مهندسان AMD نشان می‌دهد که CCD انتخاب شده برای ریز معماری بعدی Zen 5 الدورا (Eldora) نام دارد، در حالی که هسته‌های پردازنده این ریز معماری نیروانا (Nirvana) نام‌گذاری شده است.

در مقابل، هسته‌های ریزمعماری Zen 6 با نام مورفئوس (Morpheus) توسعه خواهند یافت. در رابطه با اسم رمز CCD هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است.

 تصویر افشا شده توسط یکی از مهندسین AMD 
از دیگر اطلاعات فاش شده می‌توان به استفاده از فناوری ساخت ۳ نانومتری EUV در معماری Zen 5 و به‌کارگیری فناوری ساخت ۲ نانومتری EUV در نسل بعد یعنی Zen 6 اشاره کرد.

این فرد نزدیک به AMD که مهندس مسئول فناوری‌های مدیریت انرژی است، اظهار داشت که این شرکت از ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰ تا آذر ۱۴۰۱) بر روی ریز معماری Zen 5 کار کرده است.

این بدان معناست که مرحله بعدی توسعه معماری Zen احتمالاً اکنون به پایان رسیده و AMD در حال انجام آزمایش‌های بعدی اصلاحی بر روی آن است.

وی همچنین اعلام کرده است که روند کار بر روی جنبه‌های مدیریت انرژی Zen 6 از ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *