اپل لیست اولیه برنامه‌ها و بازی‌های سازگار با مک‌بوک‌های مبتنی بر Arm را اعلام کرد

پاورتل/ اپل در مراسم One More Thing لیست اولین برنامه‌ها و بازی‌های سازگار با مک بوک‌های مبتنی بر پردازنده Arm را اعلام کرد که در آن نام برخی از برنامه‌های نام آشنا مثل ادوبی لایت روم، فتوشاپ، DaVinci Resolve و Cinema 4D به چشم می‌خورد.

اپل اعلام کرد اولین برنامه‌ها و بازی‌هایی که با چیپست M1 سازگار هستند شامل زیر می‌شوند:

Panic Nova
Hopscotch
Mmhmm
Shapr3D
Beyond a Steel Sky
برنامه‌های Omni Group
یکی از عناوین سری Baldur’s Gate
اپل همچنین اعلام کرد که برنامه‌های مایکروسافت ورد، اکسل و پاورپوینت با مک‌های جدید سازگار خواهند بود. اپل تاریخ عرضه اپ‌های یاد شده را اعلام نکرد، اما گفت که لایت روم ماه آینده میلادی و فتوشاپ اوایل سال ۲۰۲۱ برای مک بوک‌های جدید عرضه خواهند شد.

اپل اضافه کرد که تمام اپلیکیشن‌های این شرکت از جمله فاینال کات پرو، لاجیک پرو، iMovie، سافاری و Notes از روز اول با مک بوک‌های مبتنی بر Arm سازگار هستند. اپل می‌گوید بسیاری از توسعه دهندگان می‌توانند اپلیکیشن‌هایشان را در مدت زمان تنها چند روز برای مک بوک‌های جدید آماده کنند.

اپل همچنین از شبیه ساز جدیدی به نام Rosetta 2 معرفی کرده که قادر به شبیه‌سازی کدهای اینتل و اجرای برنامه‌های قدیمی روی مک‌های جدید است. البته برنامه‌های اجرا شده توسط این شبیه ساز کاملاً بدون ایراد نخواهند بود و احتمالاً به خاطر پروسه «ترجمه» کمی کندتر اجرا خواهند شد.

از آنجا که آیفون و آیپد نیز از پردازنده‌های مبتنی بر Arm استفاده می‌کنند، بسیاری از برنامه‌های این دو محصول به گفته اپل همانطور که روی آیفون و آیپد اجرا می‌شوند، روی مک بوک‌های جدید نیز قابل اجرا خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *