پاورتل/ محققان دانشگاه میشیگان با الهام از هنر اوریگامی ریزربات جدیدی را طراحی کرده اند که پس از گرم شدن قادر به انجام اقدامات مختلفی است.

به گزارش پاورتل، این ریزربات کوچک در حالت عادی به صورت تاشده و غیرفعال قرار دارد. اما بعد از گرم شدن اشکال و حالت‌های مختلفی به خود می‌گیرد و می‌تواند اقدامات مختلفی را انجام دهد.

ربات یادشده که کمتر از یک سانتیمتر طول دارد، از لایه‌های تاشده طلایی تشکیل شده و یک لایه پلیمر نیز به آن اضافه شده که مانند یک مفصل عمل می‌کند. این ربات در صورت اتصال به منبع برق یا میکروکنترلر، شاهد جاری شدن جریان برق خواهد بود و گرمای حاصل از این رویداد می‌تواند باعث تغییر شکل این ربات و استفاده از آن برای انجام امور مختلف شود.

همچنین می‌توان با گرم و سرد کردن مرتب این ربات از طریق عبور دادن جریان برق شکل آن را عوض کرد و عبور آن از موانع و مجاری مختلف توسط این ربات را تسهیل نمود. ربات یادشده در این شرایط برای اموری همچون تصفیه آب از طریق شکار باکتری‌های گوناگون، انتقال داروها در بخش‌های مختلف بدن و غیره قابل استفاده است. در آینده می‌توان روش‌های متنوع‌تری برای کنترل این ربات یافت و دامنه قابلیت‌های آن را گسترش داد.

دیدگاه بگذارید

بازگشت به بالا