درآمد باورنکردنی ساکنان جزیره‌ای در دریای کارائیب از هوش مصنوعی

می‌دانیم رشد انفجاری پیشرفت و به‌کارگیری هوش مصنوعی مولد باعث درآمد سرشار کمپانی‌هایی چون انویدیا و OpenAI شده است. عجیب اینکه ساکنان جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب به شکل کاملاً متفاوتی از بازار هوش مصنوعی میلیونی پول به جیب می‌زنند.

ارزش بالای دامنه های آنگولیا به لطف هوش مصنوعی
جزیره آنگولیا جزء مستملکات بریتانیا در دریای کارائیب است که حالا ساکنان آن از محبوبیت هوش مصنوعی سود می‌برند. این جزیره از دهه ۱۹۹۰ میلادی تاکنون دامنه دات ai را برای خود به ثبت رسانده که حالا مورد توجه کمپانی‌های مختلف در سراسر جهان قرار گرفته است. این جزیره حدود ۱۶,۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

بلومبرگ در گزارشی به تقاضای کمپانی‌های فناوری برای دامنه‌های متعلق به جزیره آنگولیا و خرید و فروش آنها با مبالغ هنگفت پرداخته است. ثبت دامنه دات ai طی یک سال اخیر دو برابر شده است و تخمین زده می‌شود تا ۳۰ میلیون دلار برای ساکنان این جزیره آورده داشته باشد. تاکنون بیش از ۲۸۷,۰۰۰ دامنه دات ai به ثبت رسیده است.

جالب اینکه درست از همان روز نخست در دسترس قرار گرفتن چت بات هوش مصنوعی ChatGPT، تقاضا برای دامنه‌های دات ai به روش انفجاری افزایش یافته است. البته بیشترین تقاضا مربوط به بازه دسامبر ۲۰۲۲ تا مارس ۲۰۲۳ بوده و پس از آن کاهش یافته است.

همانند دامنه‌های دیگر، ارزش و قیمت گذاری دات ai بسته به هر دامنه متفاوت است. با این حال شرکت‌های ثبت دامنه باید به ازای دو سال ۱۴۰ دلار به آنگویلا بپردازند که رشد ۲۰ دلاری نسبت به ماه آوریل داشته است و انتظار می‌رود بازهم افزایش یابد.

شاید جالب باشد که بدانید جزیره کوچک Tuvalu با دامنه دات tv هم چنین سودآوری برای ساکنان خود داشته و توسط چندین وب سایت چون Twitch استفاده شده است. تخمین زده می‌شود فروش دامنه برای این جزیره ۷.۱ میلیون دلار درآمد به دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *