راهنمای خرید جعبه ابزار خودرو

همانطور که برای کارهای منزل و انجام تعمیرات به ابزار نیاز دارید و جعبه ابزار وسیله ای ضروری در خانه شما است، اگر قصد مسافرت با اتومبیل دارید؛ وجود یک جعبه ابزار خودرو درون اتومبیل و همراه داشتن ابزار خودرو در جاده ضروری به نظر میرسد. هیچ کس نمیتواند پیش بینی کند در جاده چه اتفاقاتی ممکن است رخ بدهد. خودرو وسیله پیچیده ای است و اجزای بیشماری دارد که خراب شدن هر یک از آنها میتواند دردسر ساز شود. اگر چه تعمیر اساسی خودرو به ابزار گوناگونی نیاز دارد که در یک جعبه ابزار ساده جا نخواهند شد؛ وجود یک جعبه ابزار خودرو داخل اتومبیل در برخی مواقع کمک بزرگی خواهد بود. ابزار مسافرتی در جعبه ابزار خودرو که در ادامه آمده است در حل مشکلات کوچک بسیاری که در جاده ممکن است پیش بیاید مفید خواهد بود.
جعبه ابزار خودرو یکی از چیزهایی است که بهتر است همیشه در ماشین‌تان داشته باشید. این راهنما به شما در خرید جعبه ابزار خودرو کمک می‌کند تا بدانید که کدام ابزارها کاربردی و ضروری هستند و در شرایط اضطراری به کمکتان می‌آیند.

چرا خرید جعبه ابزار خودرو ضرورت دارد؟

شاید فکر کنید وقتی جایی از ماشین مشکل پیدا می‌کند، بهترین کار این است که آن را به تعمیرگاه ببرید. این کاملا درست است که باید کار را به کاردان سپرد، اما واقعیت این است که گاهی اوقات رفع مشکلات مربوط به خودرو چندان پیچیده نیست. کافی است یک‌سری ابزارهای ساده داشته باشید و خودتان مشکل را برطرف کنید. با این کار در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید.

به‌علاوه، گاهی پیش می‌آید که در شرایط اضطراری گیر کرده‌اید و حتی به امدادخودرو دسترسی ندارید. با خودتان فکر می‌کنید اگر ابزار داشتید، می‌توانستید مشکل ماشین را برطرف کنید. بنابراین خرید جعبه ابزار خودرو که شامل چند ابزار ساده ولی کاربردی باشد، واقعا ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه برخی از ابزارهای مفید در جعبه ابزار را معرفی می‌کنیم:

مجموعه‌ آچار بکس

خرید جعبه ابزار خودرو - مجموعه سوکت درایوها

این مجموعه بیشترین کاربرد را برای اتومبیل شما دارد. اندازه‌های استاندارد آن که سه‌هشتم اینچی، ¼ اینچی و ½ اینچی هستند معمولا مناسب‌ترند.

 

انبردست و سیم‌چین

خرید جعبه ابزار خودرو - انبردست

تعداد زیادی قطعات الکتریکی در خودرو وجود دارد که سیم‌های زیادی دارند. برای مثال می‌توان به رادیو، سیستم پخش صوتی، اسپیکرها، چراغ‌های بزرگ جلو و چراغ سقف اشاره کرد. اگر مشکلی برای این قطعات پیش بیاید سیم‌چین و انبردست لازم دارید.

آچار گشتاور یا تُرکمتر

خرید جعبه ابزار خودرو - آچار گشتاور

پیچ‌ومهره‌های بسیار زیادی در خودرو موجود است که گاهی شل می‌شوند یا باید تعویض شوند. این پیچ‌ومهره‌ها باید با گشتاور مناسب تنظیم شوند. سفت‌کردن بیش‌ازحد آنها باعث می‌شود بعدا نتوانید آنها را باز کنید. آچار گشتاور به شما کمک می‌کند تا حد مجاز به پیچ‌ومهره‌ها گشتاور اعمال کنید. البته این ابزار برای برداشتن سرپیچ‌ها و مهره‌های بزرگ مناسب نیست، بهتر است در آن موارد از آچار ضربه‌ای استفاده کنید.

انواع آچار

خرید جعبه ابزار خودرو - انواع آچار

آچارها پای ثابت تمام جعبه‌ابزارها هستند. این ابزارهای ارزشمند مخصوصا آچارهای ترکیبی برای بازکردن و بستن بسیاری از پیچ‌ومهره‌ها مناسب‌اند.

انواع پیچ‌گوشتی و فازمتر

خرید جعبه ابزار خودرو - انواع پیچ گوشتی

در هر خودرو پیچ‌هایی وجود دارد که یا خیلی ظریف و کوچک هستند یا اینکه مدلشان طوری است که نمی‌توان آنها را با آچار باز و بسته کرد. به‌همین‌دلیل وجود چند پیچ‌گوشتی دوسو و چهارسو در اندازه‌های کوچک و بزرگ در جعبه ابزار خودرو لازم است.

پتک و چکش

خرید جعبه ابزار خودرو - پتک

در برخی موارد مخصوصا پیچ‌هایی که گیر کرده‌اند یا قطعاتی که باید با کمی ضربه در بیایند این پتک و چکش خیلی خوب کار می‌کند. برای اینکه سطح قطعات فلزی را مخدوش نکند، روی آن روکش دارد.

منبع نور یا چراغ‌قوه

خرید جعبه ابزار خودرو - منبع نور

همیشه در جعبه ابزار خودرو یک ابزار روشنایی داشته باشید. برای دیدن برخی زوایای تنگ یا زیر ماشین می‌توانید از چراغ‌قوه استفاده کنید. اگر یک پروژکتور که ۲۴۰ پاورتل می‌چرخد هم داشته باشید برای زمانی که شب جایی گیر می‌کنید مفید است. این نور هم به شما برای دید کافی کمک می‌کند و هم اینکه اگر قطعه‌ای از دستتان بیفتد می‌توانید آن را پیدا کنید.

روان‌کننده‌ها و پاک‌کننده‌ها

خرید جعبه ابزار خودرو - روان کننده و پاک کننده

قطعات متحرک مکانیکی ماشین را باید به‌طور مرتب تمیز و روغن‌کاری کنید. بنابراین باید همیشه چندتا از این اسپری‌ها را همراه داشته باشید. برخی از آنها عبارت‌اند از:

  • پاک‌کننده‌هایی که روی قطعات زنگ‌‌زده اسپری می‌کنید؛
  • پاک‌کننده ترمز برای تمیزکردن قطعات فلزی ترمز؛
  • روان‌کننده سیلیکونی که اصطکاک را از بین می‌برد و از جذب‌شدن خاک و گردوغبار جلوگیری می‌کند؛
  • پاک‌کننده چربی که باید آن روی دیسک ترمز ماشین، محورها و اجزای فرمان اسپری کنید و سپس بشویید.

 

آیا شما در ماشین‌تان جعبه ابزار نگه می‌دارید؟ چه ابزارهای ضروری دیگری می‌شناسید که ما در این مطلب نیاورده‌ایم؟ لطفا در دیدگاه‌ها برایمان بنویسید.

منبع popularmechanics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *