ربات پارچه‌ای با قابلیت تغییر حالت تولید شد

پاورتل/ محققان دانشگاه ییل از تولید نوعی ربات پارچه‌ای خبر داده‌اند که قادر به تغییر حالت بوده و بر مبنای دستور کاربر یا بر اساس شرایط محیط اطراف سخت یا نرم می‌شود.

به گزارش پاورتل، مواد مورد استفاده در تولید این ربات در آینده برای طراحی و عرضه انواع البسه نیز به کار خواهند رفت و از آنها می‌توان برای تولید لباس‌های منعطف استفاده کرد که پرتاب ربات‌ها از ارتفاع بسیار بالا را بدون آسیب دیدن آنها ممکن می‌کند.

برای تولید این پارچه منعطف که از نرم به سخت و بالعکس تغییر حالت می‌دهد از ذرات یک آلیاژ خاص به نام آلیاژ فیلد استفاده شده که در دمای نسبتاً پایین ۶۲ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. این آلیاژ که به نام مخترع آن نام گذاری شده متشکل از بیسموت، ایندیم و قلع و چند ماده دیگر است.

بنابراین با گرم شدن تدریجی پارچه دارای این ماده شاهد نرم شدن آن خواهیم بود و در صورت سرد شدن آن پارچه متشکل از این آلیاژ سفت و محکم می‌شود. پارچه حاوی این آلیاژ در صورت محکم شدن به اندازه اکریلیک سخت مستحکم خواهد بود.

از این پارچه می‌توان برای تولید البسه رسانا استفاده کرد که با قرار گرفتن موادی به وزن ۵۰ گرم بر رویشان خم نمی‌شوند. همچنین می‌توان بر روی این پارچه‌ها حسگرهایی را نصب کرد که تغییرات محیطی را شناسایی می‌کنند و بر همین اساس واکنش نشان می‌دهند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *