رسوایی برای شیائومی

ظاهرا شیائومی برای عملکرد گوشی‌هایش رویکرد مشخصی ندارد چرا که گاهی خبر دستکاری و افزایش عمدی قدرت سخت‌افزاری گوشی‌های این کمپانی منتشر می‌شود و حالا هم مشخص شده که چینی‌ها عمدا عملکرد برخی دستگاه‌های خود را تضعیف می‌کنند. این موضوع شامل حال تعدادی از دستگاه‌های شیائومی با تراشه‌های اسنپدراگون ۸۶۵ و ۸۷۰ می‌شود. اما ماجرا از چه قرار است؟

مشخص نیست که برندهای تولیدکننده گوشی دقیقا چه هدفی از دستکاری عملکرد دستگاه‌های خود دارند. این قضیه بارها خبرساز شده و هیچ چیز جز ضرر برای شرکت‌های مذکور نداشته است. حالا هم مشخص شده که عملکرد تعدادی از گوشی‌های شیائومی مانند می ۱۰T و پوکو F3 آن‌طور که وعده داده شده بود، نیست. این دستگاه‌ها عملکرد اصلی خود را ارائه نمی‌کنند و ضعیف‌تر از حالت عادی هستند.

وب‌سایت «Xiaomiui» برای بررسی این موضوع به سراغ سنجش سرعت رم گوشی می ۱۰T با بنچمارک «A1 SD Bench» رفته است. بر اساس اطلاعات بنچمارک، عملکرد رم این گوشی هوشمند در حد رم نوع LPDDR4 است؛ در حالی که رم به‌کار رفته در این گوشی از نوع LPDDR5 است. رم LPDDR5 سرعتی برابر با ۴ گیگابایت بر ثانیه را در انتقال اطلاعات فراهم می‌کند.

بر اساس گفته‌ها، این مشکل نه تنها در می ۱۰T، بلکه در تمام گوشی‌های شیائومی با اسنپدراگون ۸۶۵ وجود دارد.

در تست‌ها مشخص شد که عملکرد شیائومی Mi 10T با ۸ گیگابایت رم LPDDR5 خیلی ضعیف‌تر از آن چیزی است که وعده داده شده. سرعت رم در این محصول تنها برابر ۱.۵ گیگابایت بر ثانیه است، در حالی که در حالت عادی باید با سرعت ۴ گیگابایت بر ثانیه روبه‌رو باشیم. نتایج ثبت شده از این تست را در دو حالت عادی و پرفورمنس مود مشاهده کنید:

                                                                                                 عملکرد رم شیائومی Mi 10T
پوکو F3 هم همین مشکل را دارد

ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. نتایجی که توسط پوکو F3 در این بنچمارک به دست آمده‌اند حتی بدتر از می ۱۰T هستند. جالب آنکه یک کاربر دیگر با گوشی ردمی K20 همین بنچمارک را اجرا کرده و با وجود رم LPDDR4X، توانسته سرعت ۳ گیگابایت بر ثانیه را به دست بیاورد.

                                                                                           عملکرد حافظه رم پوکو F3

تحقیقات نشان می‌دهند که شیائومی به طور عمدی پروتکل‌های افزایش سطح عملکرد رم این دستگاه‌ها را محدود کرده تا نتوانند با بیشترین قدرت عمل کنند. هنوز مشخص نیست که این مشکل گریبان‌گیر چه مدل‌های دیگری شده اما امکان دارد که در آینده نه چندان نزدیک، دستگاه‌های دیگری هم به این جمع بپیوندند. بنابراین انتظار داریم که شیائومی در اسرع وقت اقدام به حل این مشکل کند.

نظر شما درباره این اقدام شیائومی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *