سرعت دانلود فوق‌العاده استارلینک در انگلستان

سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی (اسپیس ایکس)، با وجود اینکه همچنان در فاز آزمایش قرار دارد، اما در تست‌های انجام شده همچنان شاهد عملکرد بسیار خوب آن هستیم. استارلینک برای ارائه خدمات به مشتریان خود از یک مجموعه ماهواره مدار پایین استفاده می‌کند که در مقایسه با موارد مشابه که رقبای آن از ماهواره‌های بسیار بزرگتر در ارتفاعات بالاتر استفاده می کنند، که زمان ارسال سیگنال ها به آنها و بازگشت به سطح زمین را افزایش می دهد. به گزارش wccftech یکی از کاربران این سرویس در انگلستان توانسته بالاترین سرعت دانلود استارلینک را در این کشور ثبت کند، که به بیش از ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

گذر از سرعت ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه در انگلستان
جدیدترین تست سرعت استارلینک توسط یک کاربر ساکن انگلستان انجام شده و در شبکه اجتماعی Reddit به اشتراک گذاشته شده است. او در یک مجموعه تست انجام شده، نشان داده که سرعت اینترنت به راحتی از ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه هم عبور می‌کند. این کاربر Reddit به نام Sparlster_01 نتایج تست سرعت خود را چند روز پیش به اشتراک گذاشت و فاش کرد که این بالاترین امتیازی است که او از زمان راه‌اندازی تجهیزات سرویس استارلینک به دست آورده است، بر اساس همین تست‌ها او حتی توانسته است به سرعت دانلود بیش از ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه هم دست پیدا کند و به حداکثر سرعت دانلود ۴۰۴.۳ مگابیت برسد.

همچنین عملکرد سرویس Starlink در دیگر زمینه‌ها مانند سرعت آپلود و تاخیر (مدت زمانی که طول می‌کشد بسته از اطلاعات از یک کاربر به اینترنت برود و به خود او بازگردد) هم بسیار خوب بوده است. Sparkster_01 توانست ۱۸.۶ مگابیت در ثانیه در آپلود و ۲۷ میلی ثانیه در تأخیر را به دست بیاورد، که هر دو بالاتر از میانگین ارائه شده توسط اپراتورهای اینترنت ماهواره ای سنتی هستند.


البته با این وجود، در مقایسه با سایر نتایج تست‌هایی که تا به الان انجام شده است، این تست در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. سریع‌ترین سرعتی که تاکنون ثبت شده است، توسط کاربری در آلمان گزارش شده که توانسته در جولای (تیر) سال جاری به نتیجه فوق‌العاده سریع ۶۴۹ مگابیت بر ثانیه دست یابد. همچنین یکی آزمایش دیگر در آلمان انجام شد، که در آنجا نیز کاربر توانست از مرز سرعت ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه عبور کند و به سرعت ۵۶۰ مگابیت بر ثانیه دست پیدا کند.

استارلینک در اروپا سریع‌تر از آمریکا
البته، این نتایج با میانگین سرعت گزارش شده‌ی جهانی توسط کاربران Starlink کاملا متفاوت است. داده‌های جمع‌آوری‌شده در جولای (تیر) امسال نشان داد که کاربران در اتحادیه اروپا می‌توانند به میانگین سرعت دانلود ۱۷۶ مگابیت بر ثانیه دست یابند، در حالی که وضعیت در ایالات متحده کاملا متفاوت است و آنها با کمترین سرعت یعنی ۱۴۰ مگابیت بر ثانیه مواجه هستند. التبه میانگین سرعت به دست آمده در انگلستان هم به ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

در واقع سرعت اینترنت استارلینک، ارتباط مستقیمی با تعداد کاربران حاضر در هر منظقه دارد. هر چه تعداد کابران در یک منطقه بیشتر باشد، طبیعتا سرعت هم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که به علت بالا بودن کاربران در ایالات متحده، سرعت آن نسبت به سایر نقاط پایین‌تر بوده و از سوی دیگر این رکوردهای سرعت در مناطقی با تراکم پایین جمعیتی به دست آمده است. با این وجود بازهم میانگین سرعتی که استارلینک به کاربران خود ارائه می‌دهد، نسبت به دو رقیب اصلی آن HughesNet و Viasat بسیار بالاتر است. بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط PCMag در سال گذشته، این دو شرکت به صورت میانگین می‌توانند به ترتیب سرعت دانلود ترتیب ۱۹.۸ و ۲۴.۷ مگابیت در ثانیه را به کاربرانشان ارائه دهند.

استارلینک همچنان در دست ساخت است
اما با این وجود استارلینک همچنان در حال گسترش و تکمیل شدن است. استارلینک از ماه نوامبر به این سو توانسته ۱۸۰۰ ماهواره را در مدار خود قرار دهد که هنوز با ۱۲،۰۰۰ ماهواره‌ای که مجوزش را گرفته بسیار فاصله دارد. در حال حاضر استارلینک در حال تلاش برای رسیدن به ۳۰،۰۰۰ ماهواره نسل دوم خود است که ظرفیت داده سه برابر نسبت به نسل اول دارند. در نهایت استارلینک قصد دارد تعداد ماهوار‌های خود را به ۴۲،۰۰۰ برساند که آن را به بزرگ‌ترین مجموعه‌ای که هر نهاد دولتی یا خصوصی در تاریخ توانسته به وجود بیاورد تبدیل می‌کند. اسپیس ایکس همچنین از کمیسیون مربوطه درخواست کرده تا به آن اجازه دهد پنج میلیون پایانه کاربری در سراسر ایالات متحده مستقر کند، زیرا نگران است که تعداد کاربرانی که برای استارلینک ثبت نام می کنند از تعداد پایانه هایی که مجاز به فروش آن هستند بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *