سهام سامسونگ یک‌شبه رشد کرد

ارزش سهام سامسونگ به‌طور ناگهانی ۶ درصد بالا رفت، چون منابع آگاه می‌گویند این شرکت به‌عنوان یکی از شرکای تجاری انویدیا انتخاب شده است.
 
پس از انتشار گزارش‌هایی ضدونقیض درباره‌ی همکاری بین سامسونگ و انویدیا، ارزش سهام شرکت بزرگ کره‌ای ۶ درصد جهش کرد. منابع آگاه می‌گویند سامسونگ به‌زودی تأمین رم پیشرفته‌ی جدید را برای انویدیا شروع می‌کند. انویدیا در ماه‌های اخیر به رهبر تراشه‌های متمرکز بر هوش مصنوعی تبدیل شده و همزمان قیمت گرافیک انویدیا بسیار بیشتر از قبل شده است.

سامسونگ که بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده‌ی قطعات الکترونیکی در کره‌ی جنوبی محسوب می‌شود، از فصل چهارم سال ۲۰۲۳ تأمین حافظه‌ی HBM3 را برای انویدیا شروع می‌کند. HBM3 نسل جدید حافظه‌های سامسونگ به حساب می‌آید که برای پردازنده‌ متمرکز بر هوش مصنوعی بهینه شده است.
 نمودار تغییرات سهام سامسونگ (منبع: بلومبرگ)

این نخستین بار از سال ۲۰۲۱ تاکنون است که ارزش سهام سامسونگ به یک‌باره ۶ درصد رشد می‌کند. تا قبل از امضای قراداد جدید، شرکت اس‌کی هاینیکس تنها تأمین‌کننده‌ی حافظه برای تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا بود. اس‌کی هاینیکس که مقر مرکزی‌اش در کره‌ی جنوبی قرار دارد و بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌ی تراشه‌ی HBM3 در دنیا محسوب می‌شود، یکی از اصلی‌ترین رقبای سامسونگ است.

خبرگزاری کوریا اکونومیک دیلی می‌گوید تحلیلگران شرکت Citigroup انتظار دارند که ارزش بازار سامسونگ در بلندمدت به‌لطف هوش مصنوعی و همکاری با انویدیا افزایش پیدا کند.

تأمین تراشه‌ی HBM3 ازطریق سامسونگ، برای انویدیا مزیت‌بخش است. ارزش سهام انویدیا در سال ۲۰۲۳ سه برابر شده تا این شرکت به ارزش بازار ۱٫۲ تریلیون دلار دست پیدا کند. تنوع‌بخشی به زنجیره‌ی تأمین، به انویدیا برای مقابله‌ با اتفاقات پیش‌بینی‌نشده کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *