مخفی نگه‌داشتن فناوری تراشه جدید Kirin 9000s هواوی

هفته گذشته، هواوی در یک اقدام از پیش اعلام‌نشده و ناگهانی، سری جدید گوشی‌های پرچمدار Mate 60 خود را معرفی کرد. اگرچه این سری برخی پیشرفت‌های کلی را به‌همراه دارد، اما شاخص‌ترین بخش آن‌ها، بهره‌مندی از شبکه ۵G به‌لطف استفاده از تراشه جدید Kirin 9000s توسعه‌یافته توسط خود هواوی است. بااین‌حال، این شرکت تاکنون از انتشار مشخصات چیپست جدید خود شامل فرایند ساخت، تعداد هسته و فرکانس هسته‌ها سر باز زده است و حتی گفته می‌شود نشانه‌هایی وجود دارد که هواوی قصد دارد فناوری پردازش Kirin جدید را به‌صورت کامل مخفی نگه دارد.

اگرچه خود هواوی اطلاعاتی را به‌صورت رسمی منتشر نکرده، اما بنچمارک‌های مختلف نشان می‌دهد که چیپست جدید Kirin دارای معماری هشت هسته‌ای شامل ۴ هسته با فرکانس ۱.۵۳ گیگاهرتز + ۳ هسته با فرکانس ۲.۱۵ گیگاهرتز + ۱ هسته با فرکانس ۲.۶۲ گیگاهرتز است. همچنین مشخص شده است که این تراشه از پردازنده گرافیکی سفارشی هواوی با نام Meleoon 910 بهره می‌برد. تراشه Kirin جدید با نام Kirin 9000s شناخته می‌شود که نسخه ارتقا یافته Kirin 9000 5G به‌شمار می‌رود.

در سال ۲۰۲۰، هواوی از استفاده از تراشه‌های جدید ساخت تولیدکنندگان تراشه خارجی ازجمله TSMC منع شد. متعاقباً به‌دلیل کمبود منابع، این شرکت مجبور شد تراشه‌های اختصاصی Kirin خود را کنار بگذارد. سپس شروع به استفاده از تراشه Qualcomm Snapdragon کرد اما مشکل دیگری وجود داشت.

هواوی مجبور شد با محدودیت‌های شبکه دست‌وپنجه نرم کند، برای اینکه نمی‌توانست اتصال ۵G را در دستگاه‌های جدید خود فعال کند. حتی گوشی‌های پرچمدار این شرکت یعنی سری Mate 50 و P60 تنها با شبکه ۴G عرضه شدند.

پس از گذشت ۳ سال از شروع تحریم‌ها علیه این شرکت، به‌نظر می‌رسد هواوی راهی برای تجهیز Kirin به شبکه ۵G پیدا کرده است. با وجود تمام افشاگری‌ها پیرامون Kirin 9000s، هواوی از اضافه کردن اطلاعات چیپست به لیست رسمی سری میت ۶۰ خود خودداری کرده است.

بنابراین، هواوی فناوری پردازش Kirin 9000s و داده‌های مرتبط با آن را مخفی نگه می‌دارد. حتی رسانه‌های جهانی در مورد منشأ این دستاورد مرموز و چگونگی دسترسی هواوی به فناوری تراشه‌های پیشرفته برای دستگاه‌های خود متعجب هستند.

چند روز پیش، برخی از گزارش‌ها بیان کردند که هواوی به مقدار کافی تراشه Kirin 9000s دارد و این شرکت از قبل سفارش‌های زیادی برای تولید این تراشه داده است.

درحال‌حاضر، هواوی هیچ‌یک از این موارد را در بیانیه رسمی خود تأیید نکرده است. اما این شرکت هنوز سری Mate 60 را به‌طور رسمی درجریان یک رویداد مشخص معرفی نکرده است. بااین‌حال، زمانی که پرچمداران جدید در یک کنفرانس اختصاصی در اواخر شهریورماه معرفی شوند، امکان این‌که هواوی اطلاعات بیشتری از تراشه Kirin 9000s خود منتشر کند، دور از ذهن نیست.

نظر شما درباره مخفی نگه‌داشتن فناوری تراشه جدید Kirin 9000s هواوی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *