منتظر اینترنت ماهواره‌ای برای گوشی معمولی خود باشید!

ماهواره بلوواکر ۳ که می‌تواند موبایل‌های معمولی را به تلفن ماهواره‌ای تبدیل کند، از ۹۹ درصد ستارگان مشاهده‌پذیر در آسمان درخشان‌تر است.
 
در شهریور ۱۴۰۱ (سپتامبر ۲۰۲۲)، شرکت آمریکایی ای‌اس‌تی اسپیس موبایل، ماهواره‌ای غول‌پیکر به نام BlueWalker 3 را برفراز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به فضا پرتاب کرد. بلوواکر ۳ نمونه‌ی اولیه‌ای از یک ماهواره‌ی مخابراتی است که می‌تواند اینترنت ماهواره‌ای را به‌طور مستقیم، بدون نیاز به هیچ‌گونه تغییر در سخت‌افزار، برای گوشی‌های همراه معمولی ارسال کند.

تبدیل گوشی‌های همراه معمولی به تلفن ماهواره‌ای به لطف آنتن عظیمی به اندازه‌ی ۶۴ متر مربع امکان‌پذیر می‌شود. این بزرگ‌ترین آنتن تجاری به‌شمار می‌آید که تاکنون در مدار نزدیک زمین مستقر شده است؛ درنتیجه جای تعجب نیست که براساس مطالعه‌ای جدید، بلوواکر ۳ اکنون یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمان است.

اخترشناسان تا جایی که امکان دارد تلسکوپ‌های رادیویی را دور از فعالیت‌های انسانی می‌سازند و به‌دنبال مکان‌هایی روی زمین می‌گردند که فاقد پوشش تلفن همراه یا پوشش حداقلی باشند. فرکانس‌های اختصاص‌یافته برای گوشی‌های همراه هم‌اکنون رصد آسمان را حتی در مناطق سکوت رادیویی چالش‌برانگیز کرده‌اند. مدیرکل SKAO می‌گوید ماهواره‌های جدید مثل بلوواکر ۳ این پتانسیل را دارند که وضعیت را بدتر کنند و توانایی ما در انجام پژوهش‌های علمی را به خطر بیندازند.

سنگیتا نانداکومار، نویسنده‌ی مطالعه جدید و تیمش استدلال می‌کنند که شرکت‌های ماهواره‌ای پیش از پرتاب فضاپیماها باید تلاش کنند تا تاثیر آن‌ها بر آسمان شب و نجوم را کاهش دهند. ای‌اس‌اتی اسپیس موبایل قصد دارد ۹۰ نمونه‌ی مشابه دیگر از بلوواکر ۳ را در سال‌های پیش‌رو پرتاب کند. چشم‌انداز روشن‌تر آسمان شب به‌معنای آینده‌ای تاریک برای علاقه‌مندان به نجوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *