نتایج کالبدشکافی مک بوک ایر و مک بوک پرو ۱۳ اینچی جدید منتشر شد

پاورتل/ بر اساس کالبدشکافی iFixit، اپل در راینه‌های مک جدید از همان چینش قطعات مک‌های مبتنی بر اینتل استفاده استفاده کرده است.
   
روز گذشته iFixit به بررسی و کالبدشکافی‌ رایانه‌های مک مجهز به پردازنده‌های M1 پرداخت تا متوجه شویم جدیدترین رایانه‌های مک با پردازنده‌ی جدید و شاید انقلابیشان چه تفاوت‌ها و چه شباهت‌هایی با برادران سال گذشته‌ی خود دارند. مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی جدید درحالی‌که استانداردهای پیشگامانه‌ی جدیدی را برای عملکرد و کارایی تعیین کرده‌اند، معلوم می‌شود که این عملکردها تقریبا به‌طور کامل به لطف پردازنده‌ی M1 صورت گرفته است تا تغییرات خاص طراحی؛ زیرا تقریبا مک‌های جدید در مقابسه با نسل گذشته کمترین تفاوت را شامل می‌شوند.

بر اسا گفته‌های iFixit، مک‌بوک ایر و مک بوک پرو مجهز به پردازنده‌ی M1 دقیقا بر همان شاسی مک‌های قبلی سوار شده‌اند و همچنین تمام قطعات نیز همان طراحی و چینش گذشته را حفظ کرده‌اند.

iFixit در ادامه می‌گوید:

اگرچه اپل مک‌های M1 خود را به‌عنوان قسمتی از انقلاب معرفی می‌کند، اما در رایانه‌های جدید به سختی می‌توان تفاوت آن‌ها را تشخیص داد.
بزرگ‌ترین تغییر در مک‌بوک ایر جدید این است که باتوجه‌به پردازنده‌ی بسیار کم مصرف M1، فن‌های خنک‌کننده را حذف و در عوض یک پخش‌کننده حرارتی آلومینیومی را که از لبه سمت چپ «لاجیک برد» نصب کرده است تا با انتقال گرما به انتهای قطعه‌ی آلمینیومی، پردازنده را خنک نگه دارد. به‌گفته‌ی iFixit، به‌غیر از حذف فن، مک‌بوک ایر جدید کاملا مشابه نسخه قبلی و تنها باتری آن کمی متفاوت است و روند کلی تعمیرپذیری نیز مانند سابق باقی مانده است. همچنین مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی نیز فوق‌العاده شبیه به مدل سال گذشته است.

iFixit در ادامه می‌گوید:

در مک‌بوک‌های جدید فقط چند چیز حذف شده است. یک صفحه سرد ضخیم روی پردازنده M1 گرما را ازطریق هدایت به انتهای صاف و خنک‌تر می‌رساند و با اطمینان می‌توانید از مک‌بوک ایر استفاده کنید؛ بدون فن، خنک شدن این محصول ممکن است بیشتر طول بکشد و زودتر از بین برود؛ اما با استفاده از لوله‌های حرارتی یا محفظه بخار، جرم سینک نیز بیشتر است تا با انرژی گرمایی اشباع شود. 

به‌نظر می‌رسد که فن مک‌بوک پرو ۱۳ اینجی جدید شباهت زیادی با نسل گذشته دارد؛ اما کاملا یکسان نیست. به‌عبارت‌ دیگر، در فن جدید صدای منحنی فن در هنگام کارهای سنگین را نمی‌شنوید؛ احتمالا به این دلیل است که هرگز باتوجه‌به پردازنده‌ی کم‌مصرف از بیشترین توان خود استفاده نمی‌کند و همین پردازنده‌ی M1، در مک‌بوک ایر بدون فن عملکرد خوبی دارد، بنابراین، فشار زیادی به فن مک‌بوک پرو حتی در صورت انجام کارهای سنگین نمی‌آید.
در هر صورت، بررسی‌های iFixit از شباهت‌های بسیار زیاد رایانه‌های جدید مک در مقایسه با نسل گذشته‌ی خود حکایت دارد و به‌زودی بررسی‌های بیشتری از آن خواهیم دید. برای یادآوری، مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی با پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای M1 و ۸ گیگابایت رم و حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۵۱۲ گیگابایت از نوع SSD، به ترتیب با قیمت پایه‌ی ۹۹۹ دلار و ۱۲۹۹ دلار دردسترس خریدارن قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *