نسخه جدید ویندوز 11 از راه رسید

مایکروسافت همانطور که پیش از این قول داده بود امروز با انتشار نسخه جدیدی از ویندوز ۱۱، قابلیت جدید و مبتنی بر هوش مصنوعی Windows Copilot و همچنین قابلیت پشتیبانی از فایل‌های فشرده RAR و ۷-Zip را در دسترس بخشی از کاربران خود قرار داد تا پس از تست و رفع باگ‌های احتمالی در اختیار عموم قرار بگیرد.

بالاخره هوش مصنوعی مسیر خود به سیستم عامل ویندوز ۱۱ را یافت و قابلیت Windows Copilot در دسترس کاربران این سیستم عامل قرار گرفت. مایکروسافت ساعتی پیش اعلام کرد که بیلد ۲۳۴۹۳ از ویندوز ۱۱ را در دسترس کاربران عضو برنامه Insider Dev Channel قرار داده است. بدون شک این نسخه آزمایشی یکی از مهم‌ترین ویرایش‌های سیستم عامل ویندوز ۱۱ محسوب می‌شود؛ چرا که دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار مهمی است که برای نخستین بار در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

بنا به گزارش Theverge، بیلد ۲۳۴۹۳ از ویندوز ۱۱ که به تازگی در دسترس بخشی از کاربران قرار گرفته است دارای قابلیت‌های جدیدی همچون Windows Copilot، پشتیبانی رسمی از فایل‌های فشرده RAR و ۷-Zip، برنامه Volume Mixer جدید و بهتر و همچنین منوی تنظیمات تازه است. قرار است این قابلیت‌ها پس از بررسی و رفع باگ‌های احتمالی در آینده نزدیک در دسترس عموم کاربران ویندوز ۱۱ قرار بگیرد و به این ترتیب این سیستم عامل را در مرحله جدیدی از تکامل قرار دهد.

Windows Copilot که چندی پیش به صورت رسمی توسط مایکروسافت معرفی شد اکنون از طریق یک نوار کناری که در سمت راست ویندوز ۱۱ ظاهر می‌شود در دسترس کاربران قرار گرفته است. مایکروسافت اعلام کرده که این قابلیت پس از اجرا، محیط دسکتاپ و دیگر برنامه‌ها را نمی‌ پوشاند بلکه با کمی کوچکتر کردن آن‌ها، فضا را برای نمایش این نوار کناری آماده می‌کند. در واقع پنجره این قابلیت به گونه‌ای طراحی شده که در کنار دیگر برنامه‌ها و نه بر روی آن‌ها به نمایش درآید. در این صورت، استفاده از Windows Copilot در تمامی شرایط و لحظه‌ها لذت بخش خواهد بود.

همچون قابلیت Bing Chat که مدتی است در دسترس عموم قرار گرفته، کاربران می‌توانند از Windows Copilot سوال‌های مختلفی را بپرسند و آن‌ را به گونه‌ای تنظیم کنند که سوالات را به صورت دقیق، ساده و یا ترکیبی از آن‌ها پاسخ دهد. این قابلیت مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین قادر است به درخواست کاربران وظایف مختلفی را در ویندوز ۱۱ صورت دهد. وظایفی همچون روشن یا خاموش کردن مد تاریک، ثبت تصویر اسکرین شات و یا روشن و خاموش کردن حالت Do Not Disturb.

خلاصه کردن اطلاعات موردنیاز کاربران با جستجو در وب و ایجاد تصاویر و متون با استفاده از هوش مصنوعی، از دیگر قابلیت‌هایی است که Windows Copilot در اولین ویرایش از خود در اختیار دارد. مایکروسافت همچنین اعلام کرده است که مشابه با Bing، در بخشی از رابط کاربری این قابلیت تبلیغاتی به نمایش در خواهد آمد و کاربران ممکن است هر از چندگاهی آن‌ها را مشاهده کنند. این شرکت همچنین عنوان کرده که Copilot در حال حاضر تنها قابلیت‌هایی محدود در اختیار دارد و تنها دستورات خاصی را اجرا می‌کند اما به مرور زمان قابلیت‌ها و ویژگی‌های تازه‌ای به آن افزوده خواهد شد.

خبر خوب دیگر آن است که اگر هم اکنون یکی از کاربران فایل‌های فشرده RAR و ۷-Zip هستید و از این الگوریتم‌ها برای فشرده سازی اطلاعات مختلف خود استفاده می‌کنید، ویندوز ۱۱ بالاخره برای نخستین بار به صورت پیش‌فرض و رسمی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. در کنار این فرمت‌ها، امکان پشتیبانی از فایل‌های tar و gz نیز در این سیستم عامل وجود دارد. قرار است با استفاده از پروژه متن باز جدید ویندوز ۱۱، امکان پشتیبانی از دیگر فرمت‌ها نیز در این سیستم عامل فراهم شود.

مایکروسافت اعلام کرده که ممکن است کاربران در این نسخه و در هنگام استفاده از این فایل‌ها با خطاهایی روبرو شوند که البته به مرور زمان رفع خواهد شد. قرار است نسخه نهایی از این قابلیت در ماه سپتامبر پیش‌رو در دسترس عموم کاربران ویندوز ۱۱ قرار بگیرد. همچنین در سال ۲۰۲۴ امکان فشرده سازی و ایجاد فایل‌ها با استفاده از این فرمت‌ها وجود خواهد داشت.

دیگر قابلیت جدیدی که در این نسخه به ویندوز ۱۱ اضافه شده رابط کاربری جدید برنامه Volume Mixer است. این رابط کاربری هم اکنون در بخش Quick Settings از ویندوز ۱۱ به نمایش در خواهد آمد و قابلیت‌های مختلفی را برای تنظیم صدای خروجی دستگاه‌ها در دسترس کاربران قرار می‌دهد. مایکروسافت اعلام کرده که این رابط کاربری جدید سرعت کاربران در استفاده از برنامه Volume Mixer را افزایش می‌دهد. همچنین هم اکنون در ویندوز ۱۱ یک کلید میانبر برای دسترسی به این برنامه تعبیه شده است. کاربران می‌توانند در نسخه جدید ویندوز ۱۱ با فشردن کلیدهای WIN + CTRL + V خیلی سریع به برنامه Volume Mixer دسترسی پیدا کنند.

بیلد ۲۳۴۹۳ از ویندوز ۱۱ دارای یک منوی تنظیمات جدید نیز هست. صفحه اصلی و در واقع Homepage منوی تنظیمات در این نسخه دچار تغییر و تحول شده است و همزمان با نمایش اطلاعات کلی از سیستم، مهم‌ترین تنظیمات موردنیاز کاربران را به نمایش آن‌ها می‌گذارد. تنظیمات سریع ارتباط بلوتوث، تغییر آنی تصویر پس‌زمینه و مشاهده میزان ظرفیت سرویس ابری OneDrive، بخشی از تنظیماتی است که اکنون در این صفحه قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *