هوش مصنوعی می‌تواند به کمک مردان مبتلا به ناباروری حاد بیاید

محققان الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند اسپرم‌های سالم را در بیضه مردان مبتلا به ناباروری پیدا کند.

دانشمندان استرالیایی یک الگوریتم هوش مصنوعی جدید به‌نام SpermSearch ساخته‌اند که می‌تواند اسپرم‌ها را از بافت بیضه مردانی که دچار ناباروری شدید هستند شناسایی کند و این کار را بسیار سریع‌تر از پزشکان انجام دهد. این سیستم می‌تواند به افرادی که می‌خواهند فرزند بیولوژیکی خود را داشته باشند کمک کند تا سریع‌تر و احتمالاً با هزینه کمتر به آرزوی‌شان برسند.

به‌گزارش وب‌سایت نیواطلس، حدود ۱ درصد از مردان جهان با مشکل بی‌نطفگی یا آزواسپرمی غیرانسدادی روبه‌رو هستند و ۵ درصد از زوج‌ها به‌دنبال درمان این اختلال هستند. بی‌نطفگی باعث می‌شود در منی افراد هیچ اسپرمی وجود نداشته باشد، درنتیجه پزشکان باید بخشی از بیضه بیمار را جدا کنند و در آن به‌دنبال اسپرم بگردند. این روش تاکنون به‌صورت دستی انجام می‌شد و بسیار طول می‌کشید. اما حالا هوش مصنوعی شرایط را تغییر می‌دهد.

محققان دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) الگوریتمی را توسعه داده‌اند که با هزاران تصویر میکروسکوپی از اسپرم‌ها و دیگر سلول‌ها و ذرات آموزش داده شده است تا بتواند به دقت اسپرم‌ها را پیدا کند. آزمایش عملکرد این هوش مصنوعی به دانشمندان نشان داده است که کامپیوتر درمجموع می‌تواند بیشتر از متخصصان باروری در بافت بیضه اسپرم پیدا کند.

هوش مصنوعی به حل مشکل ناباروری مردان کمک خواهد کرد
البته برخی اسپرم‌ها ظاهراً فقط توسط پزشکان و برخی فقط توسط هوش مصنوعی قابل تشخیص بودند. در پایان آزمایش، متخصص باروری ۵۶۰ اسپرم و هوش مصنوعی ۶۱۱ اسپرم پیدا کرد. ولی نکته مهم این‌جا بود که زمان لازم برای این الگوریتم کمتر از ۱۰۰۰ برابر زمانی بود که پزشک لازم داشت. به‌علاوه، دقت کامپیوتر ۵ درصد بیشتر از متخصص باروری بود.

پژوهشگران می‌گویند این مطالعه نوعی اثبات مفهوم است که همچنان به کارآزمایی‌های بالینی نیاز دارد. ولی همین حالا هم می‌توان کاربردهای آن را در شناسایی اسپرم در افراد نابارور مشاهده کرد.

«کارلوس کالهاز-یورخه»، رئیس انجمن تولیدمثل و جنین‌شناسی اروپا می‌گوید: «یافتن اسپرم‌های سالم از تکه‌های نمونه‌برداری‌شده از بیضه در زیر میکروسکوپ می‌تواند فرایند طاقت‌فرسایی باشد. چشم‌انداز استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش سرعت و دقت این فرایند بسیار جذاب است. باید منتظر تحقیقات بیشتری مبتنی بر یافته‌های این مطالعه باشیم.»

نتایج این تحقیق در جلسه سالانه انجمن تولیدمثل و جنین‌شناسی اروپا به تاریخ ۲۷ ژوئن ۲۰۲۳ ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *