وعده اینتل برای بازگشت به اوج با فناوری ساخت 18A و توصیه جنجالی یک خبرنگار!

اخیراً مدیرعامل اینتل از بلندپروازی‌های این کمپانی برای بازگشت به اوج و کنار زدن TSMC تا دو سال دیگر گفته است. این موضوع هنگامی جلب توجه می‌کند که همین حالا اینتل خود مشتری TSMC است.

روزگاری نه چندان دور اینتل بهترین فناوری ساخت تراشه در دنیا را داشت و برترین پردازنده‌ها از نظر گرما و مصرف انرژی ساخت اینتل بودند. با این حال چند سالی می‌شود که اینتل کاملاً از رقبا عقب مانده و سازندگانی چون TSMC و سامسونگ، فناوری‌های ساخت تراشه بسیار بهتر و پیشرفته‌تری دارند.

اینتل: با فناوری ساخت ۱۸A به اوج باز می‌گردیم
 هفته گذشته پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، وعده داده تا ۲.۵ سال دیگر به برتری TSMC در صنعت نیمه هادی پایان می‌دهند و یک‌بار دیگر اینتل به اوج باز می‌گردد. جالب‌تر اینکه به نظر می‌رسد اینتل به بزرگ‌ترین مشتری TSMC هم نگاه طمع آمیز دارد و ممکن است روزی اپل به طور کامل تولید چیپست های اختصاصی سری M خود را به اینتل بسپارد.

Gelsinger که در کنفرانس بانک دویچه سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد فناوری ساخت ۱۸A کلید بازگشت اینتل به اوج خواهد بود و برتری در صنعت تولید تراشه‌های پیشرفته را به این کمپانی باز می‌گرداند. احتمالاً ۱۸A یک فناوری ساخت ۱.۸ نانومتری خواهد بود که با به‌کارگیری فناوری ساخت ۲ نانومتری از سوی سامسونگ و TSMC هم زمان می‌شود، بنابراین می‌تواند برتری‌هایی را از آن اینتل کند.

مدیرعامل اینتل پا را از این هم فراتر گذاشت و اعلام کرد یکی از مشتریان این کمپانی مبلغ هنگفتی را برای رزرو فناوری ساخت ۱۸A این کمپانی پرداخت کرده است. این مبلغ کلان به اینتل کمک خواهد کرد که طبق زمان بندی‌ها فناوری ساخت ۱۸A خود را توسعه بدهد و سایت‌های تولید تراشه را با سرعت بیشتری تجهیز کند.

به طور خلاصه از سخنان اینتل چنین بر می‌آید که ساخت تراشه برای سازندگان دیگر و جذب مشتری، بزرگ‌ترین فرصت این کمپانی برای بازگشت به اوج است. عجیب اینکه Gelsinger گفت اینتل از هزینه تمام شده تولید تراشه توسط TSMC با خبر است و می‌خواهد با هزینه کمتر برای مشتریان بزرگ تراشه بسازد تا برتری را از کمپانی تایوانی بگیرد. به همین منظور اینتل در تلاش است تا هزینه‌های خود را به حد TSMC برساند و از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای افزایش راندمان تولید تراشه استفاده بهره می‌گیرد.

همه این وعده‌های بزرگ در حالی مطرح می‌شود که بخشی از چیپلت های مورد استفاده در پردازنده‌های نسل بعدی Meteor Lake توسط TSMC تولید می‌شوند. در حالی که اینتل چیپلت پردازنده مرکزی این CPU ها را با فناوری ساخت ۷ نانومتری خود تولید می‌کند، چیپلت پردازنده گرافیکی به فناوری ساخت ۴ نانومتری TSMC متکی است. همچنین چیپلت SoC هم با استفاده از فناوری ساخت ۶ نانومتری TSMC تولید می‌شود.

شاید جالب باشد که بدانید یک روزنامه نگار فناوری به نام Leo Waldock در توییتر نوشت:

 «در حالی که اینتل تولید بخشی از تراشه‌های خود را برون سپاری می‌کند، به دنبال تولید تراشه برای سازندگان دیگر است! بهتر نیست غذای سگ خودتان را بخورید؟»
منظور از عبارت خوردن غذای سگ خودتان، استفاده از محصولات یک کمپانی برای مصرف داخلی است. برای نمونه کارکنان کوکا کولا اجازه مصرف نوشابه های پپسی در این شرکت را ندارند.

اکنون باید منتظر ماند و دید اگر واقعاً وعده‌های اینتل عملی شود، آیا مشتریان بزرگ TSMC چون اپل، به این سازنده تایوانی وفادار باقی می‌مانند یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *