پدر بیل گیتس در ۹۴ سالگی درگذشت

پاورتل/ ویلیام اچ. گیتس، پدر بیل گیتس، در ۹۴ سالگی دار فانی را وداع گفت. او چندین سال با بیماری آلزایمر دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد. بیل گیتس از پدرش به‌عنوان بیل گیتسِ واقعی یاد می‌کند.
   
ویلیام اچ. گیتس، پدر هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت و نیکوکار میلیاردر شناخته‌شده، یعنی بیل گیتس، دوشنبه‌ی گذشته درگذشت. این خبر را نخستین‌بار خودِ بیل گیتس در وبلاگ GatesNotes اعلام کرد. ویلیام گیتس ‌هنگام مرگ ۹۴ ساله بود. در سال ۲۰۱۸، بیل گیتس اعلام کرد پدرش با بیماری آلزایمر دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. سه‌شنبه‌ی گذشته، هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت با انتشار توییتی جدید نوشت: «پدرم بیل گیتسِ واقعی بود. او همه‌ی چیزی بود که تلاش می‌کردم باشم و هرروز دلم برایش تنگ خواهد شد.».

ویلیام گیتس یکی از وکلای برجسته‌ی شهر سیاتل در واشینگتن به‌حساب می‌آمد و توانست اثر محسوسی روی حرفه‌ای بگذارد که پسرش آن را شروع کرد. در اصل، از بیل گیتس با نام ویلیام هنری بیل گیتس سوم یاد می‌شد؛ اما وقتی به‌شهرت رسید، پسوند جونیور را برای نام خود و پسوند سنیور را برای پدرش پاورتل کرد. بیل گیتس جونیور می‌گوید پدرش هرگز از نام ویلیام اچ. گیتس دوم استفاده نکرد؛ چون معتقد بود که بیش‌از‌حد کسل‌کننده است. بیل گیتس در‌ادامه‌ی پستی که در وبلاگش منتشر کرد، نوشت او و خواهرانش، یعنی کریستی و لیبی، از اینکه زیرنظر پدر‌و‌مادرشان بزرگ شدند، بسیار خوش‌اقبال هستند. 

گیتس بیانیه‌ی خود را با اشاره به صبوربودن پدر‌و‌مادرش ادامه داد و گفت والدینش همواره او و کریستی و لیبی را برای رسیدن به اهدافشان تشویق کرده‌اند:

می‌دانستم حمایت و عشقشان بی‌قید‌و‌شرط است؛ حتی در دوران نوجوانی‌ام که رفتاری تند و خشن از خود نشان می‌دادم. مطمئنم حمایت و عشق پدر‌و‌مادرم یکی از دلایلی است که باعث شد حاضر باشم در جوانی ریسک‌های بزرگی کنم، نظیر رهاکردن دانشگاه برای آغاز پروژه‌ی مایکروسافت با پل آلن. می‌دانستم که حتی اگر شکست بخورم، پدر‌و‌مادرم طرفِ من را خواهند گرفت.
سال‌ها گذشت و پسر آن‌ها در کارش شکست نخورد؛ هنگامی‌که گیتس جوان‌تر به‌عنوان یکی از انسان‌های ثروتمند دنیا مایکروسافت را ترک کرد، گیتس سنیور در ۷۰ سالگی شغل جدیدی آغاز کرد و به‌عنوان یکی از رؤسای بنیاد خیرخواهانه‌ی Bill & Melinda Gates Foundation مشغول به کار شد. 

بیل گیتس در‌ادامه گفت:

بنیاد Bill & Melinda Gates Foundation بدون پدرم به جایگاه کنونی‌اش نمی‌رسید. وقتی افرادی را دیدیم که در دنیا در حال زجر‌کشیدن بودند، پدرم سریعا تحت‌تأثیر قرار گرفت. او به هیچ‌یک از ما اجازه نمی‌داد افرادی را از یاد ببریم که در پشت ایده‌های ما بودند.
پدر بیل گیتس نخستین همسرش، یعنی مری را وقتی ملاقات کرد که هر دو آن‌ها در دانشگاه واشینگتن در سیاتل مشغول تحصیل بودند. این دو تا سال ۱۹۹۴، یعنی زمان مرگ مری، باهم زندگی کردند. در سال ۱۹۹۶، پدر بیل گیتس با میمی گاردنر گیتس، مدیر پیشین موزه‌ی هنر سیاتل، ازدواج کرد. گیتس جونیور می‌گوید نگران است همچون پدرش به بیماری آلزایمر مبتلا شود و تاکنون، بیش از صدمیلیون دلار برای پیداکردن درمان آلزایمر کمک مالی اعطا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *