چگونه قابلیت دکمه مخفی آیفون را فعال کنیم؟

پاورتل/ آیا می‌دانستید که دکمه مخفی آیفون در پشت برخی از پرچمداران اپل قرار دارد؟ این قابلیت استفاده‌های جالبی دارد که ممکن است از آن‌ها خبر نداشته باشید.

اگر از کاربران گوشی‌های آیفون باشید، ممکن است از قابلیتی به نام Back Tap خبر داشته و هم‌اکنون نیز از آن استفاده کنید. با این وجود، اگر با این ویژگی آشنایی ندارید و هنوز آن را فعال نکرده‌اید، بهتر است در ادامه این آموزش با ما همراه باشید.

قابلیت Back Tap چیست؟
این ویژگی که با انتشار سیستم عامل iOS 14 اضافه شده، یک دکمه مخفی را در پشت گوشی های آیفون فعال می‌کند که با دو یا سه بار زدن روی آن، می‌توانید کارهای مختلفی را از جمله گرفتن اسکرین‌شات یا کمک گرفتن از Siri انجام دهید.

البته لازم به ذکر است که این دکمه، درواقع یک دکمه فیزیکی و قابل مشاهده نیست؛ بلکه یک سنسور خواهد بود که ضربه به پشت گوشی را شناسایی کرده و به آن واکنش نشان خواهد داد. همچنین لازم است بدانید که گوشی‌های قدیمی و پیش از سری آیفون ۸، به علاوه مدل‌های SE این ویژگی را ندارند.

گوشی‌هایی که ویژگی Back Tap را دارند:

iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, or 12 Pro Max
iPhone 11, 11 Pro, or 11 Pro Max
iPhone X, XR, XS, or XS Max
iPhone 8 or 8 Plus

چگونه دکمه مخفی آیفون را فعال کنیم؟

برای انجام این کار، ابتدا به منو تنظیمات گوشی خود رفته و سپس گزینه Accessibility را پاورتل کنید. حال در بخش Physical and Motor گزینه Touch و در پایین منو گزینه Back Tap را پاورتل کنید.

دقت کنید که پس از پاورتل این ویژگی، شما می‌توانید برای دوبار و یا سه بار زدن پشت گوشی خود کارهای مختلفی را تنظیم کنید. اپل به صورت پیش‌فرض برای این قابلیت چندین کار مختلف را در نظر گرفته که از میان بهترین آن‌ها می‌توان به گرفتن اسکرین‌شات، حالت بیصدا، چراغ و همچنین Reachability اشاره کرد.

با این حال با استفاده از برنامه Shortcuts می‌توانید با ساخت یک میانبر، از این ویژگی برای باز کردن هر برنامه و قابلیتی استفاده کنید. البته دقت کنید که برای اینکار، لازم است تا حالت پیش‌فرض Shortcuts را در تنظیمات ذکر شده پاورتل کنید و سپس در این برنامه به چیدن میانبرها بپردازید.

مشکلات احتمالی با قابلیت Back Tap

گرچه این قابلیت استفاده‌های بسیاری دارد، اما ممکن است برای برخی از کاربران کمی مشکل‌ساز بوده و پس از مدتی تصمیم به حذف آن بگیرند. از آنجایی که Back Tap یک دکمه فیزیکی مانند دکمه‌های ولوم نیست، نحوه کار کردن آن به حسگرهای پشت دستگاه و برخورد دست به آن بستگی دارد؛ با این حساب، ممکن است هنگام گذاشتن گوشی رو میز و یا برداشتن آن به صورت اتفاقی این قابلیت را فعال کرده و ناخواسته تنظیماتی را تغییر دهید.

البته پس از گذشت مدتی نحوه کار با این قابلیت را به خوبی یاد گرفته و درصد خطای آن را به حداقل خواهید رساند. همچنین دقت کنید که اگر این ویژگی برای شما فعال نمی‌شود، ممکن است به دلیل گارد گوشی محافظ آن باشد.

به هر حال پس از عرضه iOS 14 به دلیل معرفی نشدن این ویژگی، ممکن است مدت‌ها استفاده از آن را از دست داده باشید؛ با این وجود اکنون با اضافه کردن دو دکمه دیگر به آیفون خود می‌توانید کارایی آن را حتی بیشتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *