یک برنامه‌نویس، سورس کد ویندوز XP را با موفقیت کامپایل کرد

پاورتل/ یک برنامه‌نویس با انتشار دو ویدئو در یوتیوب نشان داد که کد منبع فاش‌شده‌ی ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ را کامپایل کرده است تا واقعی‌بودن آن‌ها تأیید شود.
   
هفته‌ی گذشته، کد منبع (منبع‌کد) ویندوز ایکس پی مایکروسافت (Microsoft Windows XP) و ویندوز سرور ۲۰۰۳ به‌یک‌باره در وب‌سایت ۴chan فاش شد و فایل دانلود‌شدنی آن چند ساعت قابل‌دسترس بود. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، کد فاش‌شده‌ی منتسب به ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ حقیقی بوده است. فردی در یوتیوب توانست کد فاش‌شده را در سیستم‌های عاملی که به‌خوبی کار می‌کنند کامپایل کند.

ساعاتی پس از افشای کد منبع ویندوز XP، خبرگزاری ZDNet سراغ چند نفر از مهندسان نرم‌افزار سابق و فعلی مایکروسافت رفت تا صحت ماجرا را جویا شود و بفهمد که کد چگونه فاش شده. در آن زمان مهندسان مایکروسافت تحلیل‌های مختلفی انجام دادند؛ اکثر آن‌ها روی این موضوع اتفاق نظر داشتند که کد فاش‌شده‌ی ویندوز XP ناقص است. مهندسان مایکروسافت پس از بررسی‌های خود به ZDNet گفتند کدِ فاش‌شده، واقعی به‌نظر می‌رسد. 

NTDEV نام یک حساب کاربری در توییتر و یک کانال در یوتیوب است که مدیر آن، خود را تکنیسین IT ساکن ایالات متحده‌ی آمریکا معرفی می‌کند. این فرد جزو میلیون‌ها نفری بود که پس از فاش شدن کد منبع ویندوز XP، برای دانلود کردن آن اقدام کرد. بسیاری از افرادی که کد منبع را دانلود کردند نگاهی اولیه به آن انداختند و منتظر ماندند مایکروسافت بیانیه‌ای رسمی منتشر و کدِ فاش‌شده را تأیید کند (بیانیه‌ای که به‌نظر می‌رسد هرگز قرار نیست منتشر شود). به‌جای این کار، NTDEV تصمیم گرفت شخصا سراغ کامپایل کردن کد فاش‌شده برود و صحت آن را موردبررسی قرار دهد.

NTDEV نتیجه‌ی کار خود را در قالب دو ویدئو در یوتیوب منتشر کرد. ویدئوهای موردبحث اکنون حذف شده‌اند؛ فعلا دلیل رسمی حذف را نمی‌دانیم اما کاربران می‌گویند مایکروسافت خواستار حذف آن‌ها شده. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، NTDEV توانسته در اوایل هفته‌ی گذشته کد ویندوز XP را کامپایل کند. همچنین تاریخ انتشار ویدئوی دوم نشان می‌دهد این برنامه‌نویس روز ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ (۸ پاورتل ۱۳۹۹) موفق‌به کامپایل کردن کد ویندوز سرور ۲۰۰۳ شده.

NTDEV در مصاحبه‌ای اختصاصی با رسانه‌ی ZDNet ضمن اشاره به دانلود کد منبع ویندوز XP و بررسی دقیق آن گفت: «گزارش‌های منتشرشده حقیقی هستند. به‌نظر می‌رسد که کد فاش‌شده‌ی ویندوز XP ناقص است و برخی داده‌ها را ندارد؛ داده‌هایی که از بین آن‌ها می‌توانم به winlogon.exe و بسیاری از درایورها اشاره کنم». NTDEV می‌گوید نبود داده‌های موردبحث در کد فاش‌شده بدین معنی است که کد موردبحث در شرایطی قرار ندارد که بتوان به‌طور کامل از آن استفاده کرد. او در سخنانش به‌طور وضح‌تر گفت نمی‌توان آن را به‌طور کامل جایگزین سیستم‌عامل کرد. با همه‌ی این‌ها NTDEV اعلام کرد که کد فاش‌شده واقعی است. 

NTDEV در ادامه‌ی مصاحبه گفت برخی از فایل‌های خاص نظیر کرنل و اکسپلورر (Explorer) را می‌توان به‌سادگی کامپایل کرد. او می‌گوید توانسته در نسخه‌ی کامپایل‌شده‌ی ویندوز XP چند نرم‌افزار را هم آزمایش کند. او می‌گوید نرم‌افزارهای موردبحث همچون نسخه‌ی اصلی‌شان در ویندوز XP به‌نظر می‌رسند. NTDEV در ادامه‌ی سخنانش گفت اعتقاد دارد که می‌توان از کد منبع فاش‌شده برای کامپایل کردن تمامی SKUها و بیلدهای رایگان بهینه‌سازی‌شده استفاده کرد. 

دررابطه‌با کد منبع فاش‌شده از ویندوز سرور ۲۰۰۳،‌ NTDEV گفت اوضاع درباره‌ی کد منبع این سیستم‌عامل نیز همچون ویندوز XP است. او اعلام کرد کدی که از ویندوز سرور ۲۰۰۳ فاش شده کامل‌تر از کد منبع ویندوز XP است، اما همچون کد ویندوز XP، بخش Winlogon را ندارد. NTDEV فرضیه‌ای مطرح کرد و گفت احتمال دارد بخش Winlogon حاوی کدی باشد که فرایند فعال‌سازی ویندوز ازطریق آن انجام می‌شود. او ادامه داد: «با‌ این‌حال برخلاف کد منبع ویندوز XP، من توانستم فایل نصب ویندوز سرور ۲۰۰۳ را که بدون مشکل کار می‌کند بسازم. البته مجبور شدم برخی از فایل‌ها را جایگزین کنم که Winlogon مهم‌ترینِ آن‌ها بود. دیگر فایل‌های جایگزین شده عموما فایل‌های کمکی یا درایور بودند».

فایل چند‌ده‌گیگابایتی که هفته‌ی گذشته فاش شد، افزون‌بر ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ حاوی کد منبع چند سیستم‌عامل دیگر مایکروسافت بود؛ این کدها شامل ویندوز ۲۰۰۰ و Windows Embedded (نسخه‌ی CE 3 و CE 4 و CE 5 و CE 7) و Windows NT (نسخه‌ی ۳٫۵ و ۴٫۰) و MS-DOS (نسخه‌ی ۳٫۳۰ و ۶٫۰) بود. NTDEV به ZDNet گفت اوایل سال جاری میلادی کد NT را کامپایل کرده است؛ این کد در همان زمان فاش شده بود. او می‌گوید که قصد دارد کد MS-DOS 6.0 را نیز کامپایل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *