5G برای آیفون دردسر ساز شد

سخت افزار/ بهترین پردازنده موبایلی، بهترین دوربین و بهترین نمایشگر را بر روی یک گوشی هوشمند تصور کنید. تمام قطعات بدون حضور باتری یک قطعه بی‌استفاده هستند و همین موضوع، باتری را به یکی از ملاک‌های مهم در هنگام خرید گوشی هوشمند برای کاربران تبدیل کرده است. وضعیت باتری آیفون ۱۲ یا بهتر بگوییم تمام گوشی‌های این سری با توجه به پشتیبانی کنونی اپل از شبکه ۵G نامناسب است و مشخص نیست که اپل چه راهکاری برای بهتر کردن اوضاع خواهد داشت.

زمانی که سرویس LTE رونمایی شد خیلی از سازندگان تلفن همراه با مشکل باتری مواجه بودند ولی رفته رفته با بهتر شدن تکنولوژی توانستیم باتری‌هایی با ظرفیت بالا و همچنین مصرف انرژی بهتری برای استفاده همزمان از LTE و همچنین دیگر کارهای کاربر تولید کنیم. حال با پایدار شدن شبکه ۵G در بسیاری از شهرهای کشورهایی مثل آمریکا بسیاری از سازندگان تلفن همراه نه تنها بر روی دستگاه‌های پرچمدار بلکه بر روی دستگاه‌های میانرده خود نیز این شبکه را به لطف پردازنده‌های کمپانی کوالکام وارد کرده‌اند.

استفاده از شبکه ۵G بر روی آیفون‌های اپل برخلاف تصورات وضعیت خوبی را برای باتری به همراه نداشته است. قبل از رونمایی از دستگاه‌های سری ۱۲ آیفون خیلی از کاربران بر این باور بودند که با توجه به استفاده از معماری ۵ نانومتری و همچنین سبک بودن سیستم عامل iOS در کنار باتری یکسان با نسل قبل، هر چهار دستگاه آیفون ۱۲ قادر هستند بدون مشکل از نظر Screen On Time به کاربران نهایت سرعت را بر روی شبکه ۵G بدهند. ولی متاسفانه این اتفاق پیش نیامده و حتی ظرفیت باتری‌های این سری نسبت به سال گذشته کمتر نیز شده است.
 
وضعیت باتری آیفون ۱۲: مناسب اما نه برای کارهای سنگین
دیروز متوجه شدیم که ظرفیت باتری آیفون‌های ۱۲ کمتر از نسل گذشته است و با توجه به نتایج رسیده از سوی آزمایشگاه Tom’s Guide جای تعجب نیست که وضعیت عمر باتری دستگاه‌های جدید آیفون در جایگاه نامناسب قرار بگیرد. بر اساس آزمایش انجام شده بر روی حالت ۵G آیفون ۱۲ و ۱۲ پرو نزدیک به ۲ ساعت کمتر از حالت ۴G قادر به ارائه خدمات به کاربر بودند. آیفون ۱۲ در حالت ۵G در زمان ۸ ساعت ۲۵ دقیقه از ۱۰۰ درصد شارژ به ۰ درصد شارژ رسید. این درحالی است که این دستگاه در حالت ۴G قادر به ارائه ۱۰ ساعت و ۲۳ دقیقه عمر باتری است. آیفون ۱۲ پرو در نگاه دیگر وضعیت بهتری نسبت به آیفون ۱۱ دارد، این دستگاه در مدت زمان ۹ ساعت ۶ دقیقه در حالت ۵G تمام انرژی باتری خود را مصرف کرد و در حالت ۴G نیز شاهد زمان ۱۱ ساعت ۲۴ دقیقه برای آن بودیم.

اگر بخواهیم نگاهی به نسل گذشته داشته باشیم، هر دو آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ پرو با توجه به پشتیبانی از شبکه ۴G قادر به ارائه مدت زمانی بالاتر از ۱۰ ساعت بودند. البته نباید آیفون‌های اپل را در این بازی تنها بگذاریم. وضعیت شبکه ۵G و استفاده از آن بر روی دستگاه‌های اندرویدی نیز مقداری نزدیک به نتایج آیفون است. گلکسی اس ۲۰، گلکسی اس ۲۰ پلاس و وان پلاس ۸تی به ترتیب قادر به ارائه مدت زمان ۹ ساعت ۳۱ دقیقه، ۱۰ ساعت ۳۱ دقیقه و ۱۰ ساعت ۴۹ دقیقه بوده‌اند که با وجود یک ساعت اختلاف زمانی بازهم شکاف زیادی بین دو دنیا به وجود نیامده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *