چرا باتری گوشی های موبایل نیاز به تعویض دارند؟

باتری هایی که در گوشی های موبایل امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع لیتیوم یونی هستند. باتری های لیتیوم یونی در حال حاضر بهترین نوع از باتری های شارژی محسوب می‌شوند چون به خوبی می‌توانند انرژی مورد نیاز گوشی های موبایل را تامین کرده و دوام خوبی هم داشته باشند. البته گاها مشکلات خاصی هم برای این باتری ها به وجود می‌آید. برای مثال مشکل ورم کردن یکی از مشکلات رایج این نوع باتری هاست.

گذشته از تمام ویژگی های خوبی که باتری های لیتیوم یونی دارند، یک ویژگی منفی آزاردهنده هم در آن ها وجود دارد!

این ویژگی مربوط به افت تدریجی ظرفیت و توان شارژدهی می‌شود. متاسفانه ماهیت باتری های لیتیوم یونی به گونه‌ای است که به مرور زمان و با قرار گرفتن در سیکل های شارژ به تدریج ظرفیت شارژدهی اصلی خود را از دست خواهند داد. برای مثال اگر باتری گوشی شما ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی دارد، بعد از گذشت ۲ سال احتمالا ظرفیت آن به چیزی در حدود ۲۴۰۰ میلی آمپر ساعت کاهش می‌یابد! یعنی ظرفیت باتری لیتیوم یونی گوشی بعد از ۲ سال تقریبا به ۸۰ درصد ظرفیت اسمی و اصلی اولیه خودش تقلیل می‎یابد.

برای جلوگیری از افت قدرت شارژدهی باتری های لیتیوم یونی در گوشی های موبایل می‌توان از روش های خاصی استفاده کرد که برخی از اصلی ترین این روش ها را در مقاله “بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل” شرح دادیم. اما هر طوری هم که با باتری گوشی خود خوب رفتار کنید از باتری آن مراقبت نمایید، باز هم نمی‌توانید از افت تدریجی ظرفیت و توان شارژدهی آن جلوگیری به عمل آورید و در بهترین شرایط فقط می‌توانید سرعت کاهش توان شارژدهی و ظرفیت یک باتری لیتیوم یونی را کاهش دهید. بنابراین تمام باتری های لیتیوم یونی که در گوشی های موبایل استفاده می‌شوند بعد از مدت زمان مشخصی ظرفیت اصلی خود را از دست داده و عملکردی ضعیف را ارائه خواهند کرد. در این شرایط است که زمان مناسب برای تعویض باتری گوشی فرا خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *