10 باسی که هیچکس نمی‌تواند آن‌ها را بکشد

ویجیاتو/ با اینکه چند سالی هست که اکثر بازی‌سازان دیگر برای طراحی یک باس فایت به یادماندنی خیلی تلاش نمی‌کنند اما تاریخ ویدیو گیم پر است از باس هایی که رویارویی با آن‌ها واقعا جذاب بود. جالب اینکه برخی از این باس ها را حتی نمی‌شد کشت و صرفا مجبور بودیم از دستشان فرار کنیم. در این مقاله به سراغ همین باس ها رفتیم و لیستی ۱۰ تایی از آن‌ها درست کردیم.

۱۰) بیگ‌سیستر – Bioshock 2
اگر قسمت اول بایوشاک را بازی کردید و فکر می‌کنید که مقابله با بیگ‌ددی‌ها سخت بود، پس مطمئنا بیگ‌سیسترهای بایوشاک ۲ را ملاقات نکرده‌اید. این حرف را می‌زنم چون می‌شد با بیگ‌ددی‌ها کنار آمد. به هر حال سرعت پایینی داشتند و تا می‌خواستند به خودشان بیایید، ما فرصتی برای ضربه زدن به آن‌ها پیدا می‌کردیم. اما بیگ‌سیستر کاملا برعکس بیگ‌ددی‌ها بود. بیگ سیستر هم سرعت بالا و هم قدرت زیادی داشت و رویارویی اولتان با او به قدری نفس‌گیر بود که خیلی‌ها در همان نقطه ابتدایی بازی را رها می‌کردند. جالب اینکه بیگ‌سیتر را نمی‌شد در اولین رویارویی کشت. چراکه به محض تمام شدن نوار سلامتیش، از مهلکه فرار می‌کرد و نمی‌گذاشت که شما جانش را بگیرید.

۹) لیدی فورچن – Metal Gear Solid 2
هر کسی که متال گیر سالید ۲ را بازی کرده باشد، می‌داند که اولین رویارویی با لیدی فورچن واقعا پیچیده و سخت بود. دلیلش را هم از اسم این باس قدرتمند می‌توانید بفهمید. Fortune در زبان انگلیسی به معنای بخت و شانس است و این لقب را برای هلنا دولف جکسون پاورتل کردند، چون توانایی ذاتی عجیبی در نمردن داشت. گلوله‌ها به شکل معجزه آسایی به بدن فورچن برخورد نمی‌کردند و عملا کسی نمی‌توانست او را بکشد. جالب اینکه اگر بیش از حد هم تلاش می‌کردید، او با ریل‌گان قدرتمندش به دنبالتان می‌افتاد و در عرض چشم برهم زدنی تکه و پاره‌تان می‌کرد. برای همین، بهتر بود که گلوله‌هایتان را بی‌خود خرج نمی‌کردید و می‌گذاشتید که بازی شما را به مسیر مورد نظرش هدایت کند.

۸) زئوس – God of War 2
قسمت دوم گاد آو وار با یک شروع به شدت حماسی آغاز می‌شد. جایی که کریتوس برای پیروزی در جنگی که آغاز کرده بود، مجبور می‌شد به تاج و تختش پشت کند و برای شرکت در نبرد، لباس رزم به تن کند. با این حال، تمام این‌ها یک دسیسه برای گرفتن قدرت از کریتوس بودند و زئوس با یک حقه ساده، نه تنها قدرت‌های این خدای جنگ تازه را گرفت، بلکه کلوسوس قدرتمند را نیز به جانش انداخت. نبرد با کلوسوس تقریبا کریتوس را تا لبه دره مرگ برد و برگرداند اما در نهایت این خود زئوس بود که با بی‌رحمی تمام، جلوی شبه اسپارتای بی‌جان ایستاد. در این جا، هر چقدر هم که تلاش می‌کردید، حریف قدرت بی‌حد و اندازه زئوس نمی‌شدید و در نهایت این خدای رعد بود که شمشیر المپیوس را در سینه کریتوس فرو می‌کرد. این صحنه به قدری تاثیر گذار بود که باعث شد سال‌ها برای عرضه گاد آو وار ۳ منتظر بمانیم تا بالاخره بتوانیم صورت زئوس را با مشت‌های سنگین کریتوس له کنیم.

۷) فرال کی‌آس – Dissidia 012 Final Fantasy
اگر در همان ابتدای Dissidia 012 Final Fantasy به بازی می‌گفتید که استاد تمام کردن چنین آثاری هستید، کارتان تمام بود. چراکه یک پورتال برای رویارویی با غول آخر بازی در همان لحظه برایتان باز می‌شد. البته با این تفاوت که باید با یک کاراکتر لول پایین، به مصاف فرال کی‌آسی می‌رفتید که حتی از حالت عادی خودش نیز قوی‌تر بود. به قدری قوی که عملا ماهرترین بازیکنان نیز قادر به شکستش نبودند و به نظر می‌رسید که اسکوئر انیکس با این کار، می‌خواست افرادی که بیش از حد به خودشان باور داشتند را تنبیه یا بهتر است بگویم مسخره کند.

۶) گانتر – Deus EX
در نسخه اورجینال دئوس اکس، داستان به جایی می‌رسید که فردی به نام گانتر هرمن برای دستگیری شما اقدام می‌کرد. برعکس پاورتل‌های زیادی که بازی در طول جریان داستانش در اختیارتان می‌گذاشت، سر این یک مورد کوتاه نمی‌آمد و در نهایت گانتر به هدفی که دنبالش بود می‌رسید. چراکه عملا هیچ گوله‌ای توان نفوذ به بدن رباتیک گانتر را نداشت و شما هر چقدر هم که تلاش می‌کردید نمی‌توانستید پیروز این نبرد باشید.

۵) جبرواک – American McGee’s Alice
American McGee’s Alice یک بازی ترسناک بقا محور بود که با داستان عجیب و طراحی مراحل جذابش توانست نظر بسیاری از منتقدین و طرفداران این سبک بازی‌ها را به خود جلب کند. American McGee’s Alice بخش‌های جذاب و به یادماندنی زیادی داشت اما اگر از افرادی که بازی را تجربه کرده‌اند در موردش بپرسید، قطعا یک ساعتی در مورد نبرد سختی که با جبرواک داشته‌اند برایتان صحبت می‌کنند. حق هم دارند، چراکه جبرواک یک عذاب تمام عیار بود. رویارویی اولتان با جبرواک عین این بود که بدون هیچ سلاحی در قفس یک شیر بیفتید و مجبور شوید تا رسیدن کمک، خودتان را زنده نگه دارید. بله، بازی هیچ چیز برای مقابله با جبرواک در اختیارتان قرار نمی‌داد و باید آنقدر ضربات مهلکش را جاخالی می‌دادید تا بالاخره یک گریفین از راه برسد و شما را نجات دهد.

۴) تی‌رکس – Dino Crisis
طبیعتا جنگیدن با یک دایناسورها، حتی اگر بهترین و کشنده‌ترین سلاح‌ها را هم در اختیار داشته باشید، باز هم کار آسانی نیست. با این حال، دایناسورهای کوچک‌تر را می‌شد در داینو کرایسیس از پیش رو برداشت. اما وقتی نوبت به تی‌رکس می‌رسید واقعا حس ناامیدی و ضعف، تمام وجودمان را فرا می‌گرفت. چراکه هیچ گلوله‌ای روی این دایناسور غول‌پیکر تاثیری نداشت و وقتی که سر و کله‌اش پیدا می‌شد، چاره‌ای نداشتید جز فرار.

۳) وایل – Megaman X
وایل اولین باسی بود که در مگامن اکس با آن رو به رو می‌شدید. باسی که عملا هیچ قدرتی در مقابلش نداشتید و حتی قدرتمندترین گلوله‌های پلاسمایی مگامن نیز توانایی تخریب زره فولادیش را نداشتند. این یعنی عملا وایل قرار نبود در اولین رویارویی‌تان بمیرد و در نهایت هم آنقدر به شما فشار می‌آورد تا تسلیم شوید. با این حال، جای شکرش باقیست که زیرو به موقع سر و کله‌اش در جریان اولین نبردتان با وایل پیدا شد. چراکه در غیر این صورت دیگر مگامنی وجود نداشت که با تجربه ماجراجویی‌هایش خاطره بسازیم.

۲) کاسابی – Fatal Frame 2
فیتال فریم‌ها از آن بازی‌های ترسناک خوش‌ساختی بودند که متاسفانه در ایران خیلی طرفدار پیدا نکردند. خصوصا فیتال فریم ۲ در زمان خودش شاهکاری بود و با گیم‌پلی جذاب و داستان ترسناکش توانست جای خودش را در میان آثار ژانر وحشت آن دوران پیدا کند. ناگفته نماند که سازندگان فیتال فریم ۲ با خلق کاسابی، یکی از وحشتناک‌ترین باس های تاریخ ویدیو گیم را نیز به ما معرفی کردند. باس خطرناکی که مدام در طول جریان بازی سر و کله‌اش پیدا می‌شد و نه می‌توانستیم او را از بین ببریم و نه دوربین عکاسی معروف سری، قادر به کم کردن سرعتش بود. برای همین، فقط باید با نهایت سرعت از دست کاسابی فرار می‌کردید. چون اگر دستش به شما می‌رسید با یک ضربه جان شیرین‌تان را از دست می‌دادید.

۱) مستر ایکس – Resident Evil 2 Remake
بازسازی رزیدنت اویل ۲ نه تنها یک شاهکار تمام عیار بود، بلکه ما را با ورژن بهبود یافته‌ای از تایرنت T-00 آشنا کرد که واقعا از نسخه اصلی‌اش هم بهتر بود. برعکس نسخه اورجینال رزیدنت اویل ۲، مستر ایکس به صورت کارگردانی شده سر راه لئون یا کلر قرار نمی‌گرفت و با گام‌های سنگینش مدام گیمر را در اداره پلیس راکون سیتی تعقیب می‌کرد. گلوله هم روی بدن این تایرنت خوش‌پوش تاثیری نداشت و عملا با شلیک به او، تیر و مهمات با ارزش خود را تلف می‌کردید.

خب این هم لیست ما. نظر شما در مورد این لیست چیست؟ حتما برایمان کامنت بگذارید و از باس‌های سخت و غیرقابل کشتنی که در بازی‌ها دیده‌اید بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *